COSR premiaza micii jurnalisti sportivi
    POZA:
 
 

COSR premiaza micii jurnalisti sportivi

Din data: 02 Noiembrie 2011 ora : 14:15:00
Amfiteatrul din noul sediu al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (C.O.S.R.), va gazdui vineri, de la ora 10.30, Gala laureatilor concursului de literatura si jurnalism sportiv denumit “Un condei numit fair-play”. In finala editiei actuale a competitiei literare - care se desfasoara anual din 2000 fiind promovata si sprijinita de catre Comitetul International Olimpic (C.I.O.) prin  fonduri de la Solidaritatea Olimpica, si de C.O.S.R. prin Academia Olimpica Romana si Ministerul  Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului (M.E.C.T.S.) - s-au calificat nu mai putin de 302 lucrari care au avut ca tema promovarea  spiritului olimpic sau a uneia dintre valorile olimpismului, toleranta, fair-play-ul, non-violenta, bucuria aflata in efort, respectul fata de ceilalti, echilibrul dintre corp si minte. Un juriu prezidat de prof. Mina Maria Rusu, inspector general de limba si literatura romana  in  cadrul M.E.C.T.S., din care au mai facut parte Aristotel Bunescu – redactor sportiv Agerpres, Alexandra Dospinescu – masterand Memos - C.I.O. si Bogdan Burileanu – expert C.O.S.R., a desemnat cei mai valorosi participanti la cele trei sectiuni: poezie, proza si cronica/reportaj sportiv, unde s-a concurat pe tot atatea categorii de varsta: 7–10 ani, 11–14 ani si 15–18 ani. Printre premianti s-au numarat Maria Carlescu Badea, de la  Scoala nr. 17 Bucuresti, fiica Laurei Badea, campioana olimpica la scrima in 1996, la Atlanta,  care s-a clasat pe locul al doilea la categoria cronica / reportaj la 7-10 ani, si Francesca Ioana Alupei, de la Scoala nr. 197 din Bucuresti, fiica Angelei Alupei, dubla campioana olimpica la canotaj (Sydney 2000 si Atena 2004), care a obtinut mentiune la sectiunea proza, de asemenea la 7-10 ani. Pe langa elevii clasati pe primele trei locuri, cei care au obtinut mentiuni la toate categoriile de varsta si profesorii lor indrumatori, la Gala vor fi prezenti secretarul general al C.O.S.R. – dl. Ioan Dobrescu, secretarul general adjunct al C.O.S.R. – dl. Arthur Hoffmann, atletele Ionela Tirlea, medaliata cu argint olimpic la Atena in 2004, Violeta Beclea Szekely, argint olimpic la Sydney in 2000, mamicile de premiante Angela Alupei si Laura Badea Carlescu, precum si o serie de alti medaliati olimpici, reprezentanti ai C.O.S.R. si Autoritatii Nationale pentru Tineret si Sport si membrii juriului. Concursul de creatie literara se inscrie intr-o miscare nationala de promovare consecventa a spiritului olimpic si a valorilor olimpismului in randul tinerelor talente din mediul scolar, la care au participat elevii din scoli si licee, inclusiv unitati de invatamant artistic si sportiv.

Premiantii editiei 2011 a concursului “Un condei numit fair-play”
Proza

Categoria 7-10 ani
Premiul I - Munteanu Ciprian – Palatul Copiilor Craiova
Premiul II - Tat Gabriel Antonio – Sc. cu clasele I-VIII Decebal Cricau
Premiul III - Larionesi Ana – Sc. gen. “A.P.Alexi”, Sangeorz Bai

Categoria 11-14 ani 
Premiul I - Iasmina Hancu - Sc. nr .19 Timisoara
Premiul II - Falca Andreea – Sc. Nat. Oprea Iorgulescu Campulung Muscel
Premiul III - Gruia Maria Alexandra CN Unirea – Tg. Magurele

Categoria 15-18 ani
Premiul I - Carstea Alina Madalina – CN Fratii Buzesti
Premiul II - Faur Andrei Sabin – CN H.C. si Crtisan, Alba Iulia
Premiul III - Valean Abigail – LPS Bistrita

Cronica/Reportaj
Categoria  7 – 10 ani
Premiul I – Peagu Diana Teodora – Scoala nr. 17 Bucuresti
Premiul II - Carlescu Badea Maria - Scoala nr. 17 Bucuresti
Premiul III - Velicu H.B. Yuna – Sc. 197 Bucuresti

Categoria 11-14 ani
Premiul I - Ioana Radu – CN C. Negruzzi, Iasi
Premiul II - Maria C.  Lacatusu– CN C. Negruzzi, Iasi
Premiul III - Lupu Miruna – Sc. Parfene, Vaslui

Categoria 15 – 18 ani    
Premiul I - Moisescu R. Maria – Liceul National cu program de atletism, C-lung Muscel
Premiul II - Micliuc Ana Maria –CN M.Eminescu, Bucuresti
Premiul III - Turcu Oana – CN Rosca Codreanu, Barlad

Poezie
Categoria 7-10 ani
Premiul I - Hristea Dobrisan Dragos – Sc. Nr. 29 N. Romanescu, Craiova
Premiul II - Sandu Rucsandra Mihaela – Sc gen. Nr. 2 « Sf Andrei », Slobozia
Premiul III - Molea  Ancuta  Stefania – Sc. nr. 29 N.Romanescu, Craiova

Categoria 11-14 ani
Premiul I - Paraschivescu Maria - CN Fratii Buzesti     
Premiul II - Bursuc Diana – Sc. nr 30 Timisoara
Premiul III - Rosca Georgiana – Sc. nr. 3 Zimnicea

Categoria 15-18 ani
Premiul I - Popescu Teodora Cristina – Lic. Nat. cu program de atletism, C-lung Muscel
Premiul II - Matcas Lenuta - Lic. Nat. cu program de atletism, C-lung Muscel
Premiul III - Oncica Oana – Liceul de arta, Bistrita 
de Rares Pop - 1008 afisari
 
         
 
3.0 - 1 voturi