La multi ani, Titus Corlatean!
    -
 

La multi ani, Titus Corlatean!

Data nasterii: 11 Ianuarie 1968
Titus Corlatean s-a nascut pe 11 ianuarie 1968, in Medgidia (Constanta). Jurist si politician (licentiat in drept - Universitatea Bucuresti,1994), vicepresedinte al Partidului Social Democrat, Corlatean este unul dintre liderii Partidului Social Democrat al carui membru a devenit in 2001. La sfarsitul anului 2001, a devenit consilier personal pe probleme de politica externa al premierului social-democrat Adrian Nastase – avea deja o experienta de sapte ani in diplomatie, dintre care patru in postura de adjunct al ambasadorului roman la Strasbourg pe langa Consiliul Europei.

Doi ani mai tarziuTitus Corlatean a devenit Secretar de stat pentru Romanii de Pretutindeni, functie incheiata odata cu instalarea noului guvern, in decembrie 2004. Din postura de deputat PSD, a initiat o lege privind sprijinul acordat romanilor de pretutindeni, adoptata de Parlament in noiembrie 2007.

Din 2004, cand a fost ales deputat pe listele PSD din judetul Brasov, Titus Corlatean si-a exercitat functia pana in decembrie 2007, dupa ce a fost ales parlamentar european pe listele social-democratilor. A demisionat insa din Parlamentul European in decembrie 2008, ca urmare a faptului ca a fost ales senator in Colegiul nr. 2 din judetul Brasov.
Pe 7 mai 2012 Corlatean a fost numit ministrul Justitiei in Guvernul Victor Ponta, iar in august 2012 el a fost numit ministru al Afacerilor Externe in Guvernul Victor Ponta. La finele lui 2012, in urma alegerilor parlamentare, Corlatean a devenit senator de Bucuresti.
Titus Corlatean este casatorit cu Madalina Corlatean (profesor logoped) si are o fiica, Diana Maria.


Alte functii detinute:
Diplomat, Ministerul Afacerilor Externe (septembrie 1994 - octombrie 2001); consilier personal al primului ministru pe probleme de politica externa (octombrie 2001 - iunie 2003); secretar de stat pentru Romanii de Pretutindeni, cancelaria Primului Ministru (iulie 2003 - decembrie 2004).

Deputat in Parlamentul Romaniei (decembrie 2004 - decembrie 2007); secretar al Comisiei de politica externa (ianuarie 2005 - decembrie 2007); membru al Comisiei de integrare europeana (ianuarie 2005 - decembrie 2007); presedinte al Subcomisiei pentru romanii de pretutindeni (martie 2006 - decembrie 2007).

Membru al Parlamentului European cu titlul de Observator (septembrie 2005 - decembrie 2006).

Membru plin (ales) al Parlamentului European (decembrie 2007 - decembrie 2008), prim-vicepresedinte al Comisiei pentru afaceri juridice a Parlamentului European (decembrie 2007 - decembrie 2008), membru al Comisiei pentru relatiile UE cu Republica Moldova a Parlamentului European (decembrie 2007 - decembrie 2008).

Senator in Parlamentul Romaniei (decembrie 2008 - in curs), presedinte al Comisiei pentru politica externa a Senatului (decembrie 2008 - mai 2012). Numit in 2012 ministrul Afacerilor Externe in Guvernul Ponta.

Asistent de cercetare - Institutul Roman de Studii Internationale - IRSI (1993 - 1994); asistent colaborator la catedra drept public (drept international public) – Universitatea Bucuresti (1994 - 1995); lector universitar la Universitatea Crestina „Dimitrie Cantemir”, Facultatea de Stiinte Politice, disciplina „Drepturile Omului” si la Universitatea „Nicolae Titulescu”, Facultatea de Stiinte Sociale si Administrative, disciplina „Drept International Public” (2010 - in curs); director al Institutului International pentru Drepturile Omului, Universitatea Crestina „Dimitrie Cantemir” (2011 - mai 2012); avocat, Baroul Bucuresti (in prezent suspendat).

Secretar international al Tineretului Social Democrat (TSD) (iulie 2002 - iulie 2003); secretar executiv al PSD pentru relatii internationale bilaterale (iulie 2003 - aprilie 2004); purtator de cuvant al PSD (aprilie 2004 - mai 2005); membru al Biroului Coordonator al PSD (aprilie 2004 - aprilie 2005); vicepresedinte al PSD (aprilie 2005 - decembrie 2006); secretar general al PSD (decembrie 2006 - decembrie 2008); presedintele Departamentului PSD pentru relatii externe (februarie 2009 - februarie 2010), vicepresedinte PSD (din februarie 2010).

Membru al Asociatiei Europene a Studentilor Juristi - ELSA (1992 - 1994); membru al Asociatiei Romane de Drept International (ADIRI) (din 1993) si vicepresedinte al sectiunii "Drept International" a ADIRI (din 2003); membru al Fundatiei Europene Titulescu (din 2002); membru al Asociatiei de Drept International (ILA), sectia romana (din 2002).

de Redactia - 2919 afisari
 
         
 
4.0 - 2 voturi